HouseEurope! Vseevropska iniciativa proti rušitvi
1. februarja letos se je začelo glasovanje za uveljavitev evropske državljanske pobude (European Citizens’ Initiative oz. ECI) z naslovom House Europe! Pobuda, ki je s svojo kampanjo začela v lanskem letu, mora zbrati milijon podpisov evropskih prebivalcev iz sedmih različnih držav, nato pa bodo njene predloge za spremembo zakonodaje obravnavali v evropskem parlamentu. Doslej so se pobudi pridružili številni podporniki in institucije, ki se zavzemajo za uveljavitev zakonske podlage za prednostno obravnavo prenove pred rušitvijo obstoječih objektov.
Cilj pobude je vzpostaviti prenovo obstoječega stavbnega fonda kot novo normalnost v Evropi. Zaradi nepremičninskih špekulacij ogromno kvadratnih metrov obstoječih stavb ostaja praznih ali v stanju ruševin – da bi povečali dobiček, jih investitorji zlahka rušijo in gradijo na novo ali pa ohranjajo v stanju brez popravila. Po projekcijah bi torej do leta 2050 lahko porušili kar dve milijardi kvadratnih metrov, kar je približno polovica vseh stavb v Nemčiji in presega celoto kvadrature Pariza ali Berlina.
Pri House Europe! se zavedajo, da je gradbeništvo panoga z najbolj kvarnimi posledicami za okolje, ki proizvede kar 36% vseh CO2 izpustov v Evropi, in ki zaradi slabe regulacije rušitve uničuje tudi obstoječe skupnosti, simbolna polja, ekosisteme in infrastrukture.

»Naredili smo raziskavo med 80.000 prebivalci Evropske unije in jih spraševali, kakšen je njihov odnos do stavb v okolici. Eno izmed vprašanj se je nanašalo na to, ali bi se kadarkoli lotili obnove, in izvedeli smo, da bi se, toda le, če bi bila cenejša od novogradnje. Zato je eden izmed glavnih ciljev pobude vzpostaviti ekonomski mehanizem, ki bi na nadnacionalni ravni spodbujal prenovo,« je povedala Alina Kolar, pobudnica projekta House Europe! in med drugim tudi urednica mednarodnega časopisa Arts of the Working Class. »Pobuda obljublja izboljšave na več področjih. Družbena obljuba je ta, da lahko ljudje ostanejo v svojih stanovanjih in da se ohranjajo skupnosti. S prenovo bi radi preprečili developerski način razmišljanja, ki na mestu prejšnjih cenejših postavlja dražje bivalne enote in s tem spreminja socialno strukturo mesta. Dediščinska obljuba je ta, da se ohranja snovna in nesnovna identiteta krajev in stavb, pri čemer poudarjamo načelo skrbi. Ekonomska obljuba je ta, da bi prenova postala cenejša od novogradnje, obenem pa bi se večina kapitala obdržala v lokalnem krogu, saj bi izločili velika podjetja in angažirali lokalne arhitekte, izvajalce in druge,« dodaja Kolar.
Pri House Europe! zagovarjajo pravico do ponovne uporabe, kar poudarjajo tudi v svojem zakonodajnem predlogu. Ta je transparentno objavljen na njihovi spletni strani. Eden od njegovih ključnih delov je tudi predlog poenotenja standardov za oceno stanja konstrukcije na evropski ravni, saj države članice za zdaj k temu koraku, ki je ključen za to, katera stavba se ruši in katera ohrani, pristopajo drastično različno, proces pa je podvržen manipulaciji in korupciji. »Včasih ljudje narobe razumejo, da je cilj naše pobude popolnoma ustaviti novogradnje. To ne drži. Res pa je, da bi radi ponovno uporabo in prenovo postavili za normo, ki mora prevladati nad vsem ostalim. Šele ko smo izčrpali vse možnosti za ohranitev obstoječih stavb, se lahko odločimo za rušitev,« je povedala Alina Kolar.
Pobudo lahko podpišete tukaj: https://www.houseeurope.eu/