Najboljši evropski primeri prilagojene ponovne rabe
Pred dobrim mesecem so bili razglašeni letošnji dobitniki evropske nagrade Europa Nostra, ki slavi uspešne posege v dediščino. V kategoriji ‘Conservation/Adaptive Reuse’ je komisija izbrala šest izstopajočih projektov ohranjanja in prilagojene ponovne uporabe dediščine.
Zgradba Royale Belge, Bruselj, BELGIJA
Ta modernistična zgradba, dokončana leta 1970 kot sedež zavarovalnice Royale Belge, je po prenovi Bovenbouw Architectuur, DDS+ Architects in Metzger et Associés Architecture dobila mešano uporabo, vključno s konferenčnimi prostori, pisarnami, coworking prostori, zdravstvenim klubom in hotelom. Projekt njene obnove je izjemnega obsega in kakovosti ter prikazuje močno zavezanost trajnosti.
Dvorec Schulenburg, Gera, NEMČIJA
Dvorec Schulenburg je bil zgrajen leta 1914 po načrtih Henryja van de Veldeja. Projekt obnove je svetel zgled za ohranjanje arhitekture 20. stoletja. Ambiciozen in celovit projekt je natančno upošteval materialno verodostojnost in ohranil skladnost z estetskim videzom stavbe, vključno z notranjostjo, pohištvom in vrtom.
Zgodovinski rudnik Ignacy, Rybnik, POLJSKA
Gre za edinstven projekt prenove nekdanjega rudnika premoga, enega najstarejših na Poljskem, ustanovljenega leta 1792. Zahvaljujoč skupnim prizadevanjem nekdanjih rudarjev, mesta Rybnik, poljske države in sredstev EU je bil kompleks rešen in prilagojen novim funkcijam, saj je danes kulturno in rekreacijsko središče. Služi kot navdihujoč zgled za druge rudnike premoga v Evropi, ki se bodo soočili z zaprtjem.
Saksonska cerkev v Alma Vii, ROMUNIJA
Ta projekt je obnovil kulturni spomenik, ki simbolizira stoletja zgodovine in obrtništva v slikoviti vasi Alma Vii v Transilvaniji. Celovita obnova ni le ohranila arhitekturne in zgodovinske celovitosti cerkve, temveč je tudi opolnomočila lokalno skupnost in spodbudila trajnostni razvoj turizma.
Cerkev sv. Mihaela, Cluj-Napoca, ROMUNIJA
V osrčju živahnega mestnega središča je cerkev sv. Mihaela dragulj evropske gotske arhitekture. Cerkev je začela obsežno obnovo med letoma 2016 in 2022. Poleg zgolj strukturnih okrepitev in obnove fasade je projekt vključeval tudi prenovo notranjosti in sodobne izboljšave.
Snežni vodnjaki, Sierra Espuña, ŠPANIJA
Ti vodnjaki, ki segajo v 16. stoletje, so služili kot tovarne ledu, kjer so shranjevali zimski sneg za poletno proizvodnjo ledu. Dva izmed najpomembnejših snežnih vodnjakov v Sierra Espuñi sta bila celovito obnovljena kot del širših prizadevanj za ohranitev njihove bogate kulturne dediščine za prihodnje generacije.