V deželi kamna in burje: literatura o prenovi na Krasu
torek, 19. marec 2024
Slovenski Kras je s svojimi geografskimi značilnostmi dal ime vsem podobnim pokrajinam po svetu. Svojevrstna geološka struktura omogoča nastanek številnih edinstvenih geografskih pojavov, kot so veličastne jame, vrtače in podzemne reke. Poselitev na Krasu sega v prazgodovino in priča o tem, da je to ozemlje od nekdaj privlačilo ljudi, skozi tisočletja pa je razvilo tudi svojo lastno arhitekturo. Ta je bogata z avtohtonimi arhitekturnimi elementi in ostaja ena izmed najbolj prepoznavnih pri nas. Tudi danes Kras za številne prebivalce ohranja mikavnost: prenove na Krasu so med najbolj zaželenimi. Kamnite domačije, razsejane po vetrovnih pobočjih, ter strnjene in domačne vasi so razvile svojo lastno arhitekturno mitologijo, ki privlači mestne investitorje in postopoma spreminja poselitveno strukturo, vendar pa v marsičem odstopa od resničnosti.
Kraška arhitektura in prenova domačij je predmet zanimanja številnih arhitekturnih vodičev in priročnikov za prenovo. Na tem mestu zbiramo nekaj predlogov za preučevanje.
Nataša Kolenc, Aleksandra Torbica: Kraška hiša, priročnik za prenovo
V občini Komen deluje Center za arhitekturo Krasa, kjer so pred leti pripravili priročnik za prenovo kraške hiše. Knjiga združuje vpoglede nekaterih lokalnih arhitektov, predstavlja značilnosti tako kraškega urbanizma kot arhitekture, ter je bogata tako z oprijemljivimi nasveti kot s primeri dobre in slabe prakse.
Borut Juvanec: Arhitektura Slovenije – vernakularna arhitektura, Kraški svet
Peta knjiga v seriji o vernakularni arhitekturi Slovenije profesorja Boruta Juvanca se podaja v kraški svet. Pri tem razdela osnovne značilnosti tradicionalne gradnje na Krasu in katalogizira nekatere edinstvene arhitekturne elemente, na koncu knjige pa bralca pričaka slovarček avtohtonih kraških arhitekturnih izrazov.
Stanislav Renčelj, Ljubo Lah: Kraška hiša in arhitektura Krasa, med očarljivostjo in vsakdanom
Knjiga predstavlja bogat vir informacij za ljubitelje Krasa in vse tiste, ki se lotevajo obnove kraške domačije. Avtorja sta raziskovalca arhitekturne dediščine, ki v svojem delu skozi besedila in številne fotografije predstavljata kakovostne arhitekturne prenove na tem območju.
Naslovna fotografija: Robert Veselko, Hiša na Krasu