Učinkovita izolacija ostrešja

Učinkovita izolacija ostrešja

ponedeljek, 19. junij 2023

Pri gradnji in vzdrževanju stavb je ustrezna toplotna izolacija strehe ključnega pomena, saj streha predstavlja mesto v konstrukciji, kjer lahko pride do največjih toplotnih izgub. V preteklosti ostrešje samo najpogosteje ni bilo izolirano, podstrešni prostor pa je sam po sebi služil kot vmesni prostor med ogrevanim bivalnim delom in hladnejšo zunanjostjo. Klasično podstrešje pod poševno streho je hladno in nudi prostor za padavine, ki bi se jim morda uspelo prebiti pod krov. Plast toplotne izolacije, ki jo ob prenovi vnesemo v objekt, je najpogosteje nameščena med špirovci, včasih pa tudi nad njimi. Dodatna izolacija se običajno namesti med letve pod špirovci. Pomembno je zagotoviti, da se pri vgradnji izolacije med špirovci ne ustvarijo toplotni mostovi pri stikih z drugimi elementi, kot so stene, strešna okna ali dimniki.

Če se odločimo za izolacijo med špirovci, je debelina izolacije enaka višini špirovcev, ki se običajno giblje med 16 in 18 cm. V tem primeru se dodatna izolacija običajno namesti med letve pod špirovci, kar omogoča, da celotna debelina izolacije strehe doseže minimalno 25 cm, v nekaterih primerih pa tudi do 30 cm. Takšna debelina klasične izolacije zadosti današnjim zahtevam po energetski učinkovitosti. Ob tem, da se odločimo za izolacijo med špirovci, moramo poskrbeti za dobro prezračevanje izolacije: to dosežemo tako, da zraku omogočimo vstop v prezračevalno plast med strešniki in izolacijo.

Sodobni materiali, predvsem razne folije, omogočajo opustitev zračnega kanala nad izolacijo. Takšne folije morajo biti nujno paropropustne, da bi omogočale prehod vlage skozi konstrukcijo. Vendar pa moramo tudi v tem primeru poskrbeti, da je izolacija primerno zaščitena pred meteorno vodo, na topli strani izolacije pa namestiti parno zaporo, ki bo onemogočala kondenzacijo.

Izolacija strehe nad špirovci je manj pogosta metoda, vendar ima nekatere prednosti. Ta metoda se običajno uporablja pri objektih, kjer ni dovolj prostora za izolacijo med ali pod špirovci, ali kadar želimo ohraniti višino prostora in vidno konstrukcijo strehe. Sploh pri dobro ohranjenih starih ostrešjih, pod katerimi urejamo nove bivalne prostore, je ta metoda dobra rešitev. Pri izolaciji strehe nad špirovci se izolacija namesti na zunanji strani strehe, na vrhu špirovcev, kar ustvari izolirano pregrado med streho in zunanjim okoljem.

Prednost izolacije nad špirovci je torej ohranjanje prvotnega videza strehe iz notranjosti, saj izolacija v notranjosti ni vidna. Poleg tega se pri tej metodi ne zmanjšuje stojna višina ali bivalni prostor, saj je izolacija nameščena na zunanji strani strehe. To prispeva k izboljšanju energetske učinkovitosti stavbe, saj zagotavlja odlične toplotne lastnosti in zmanjšuje toplotne izgube. Hkrati pa se zmanjša tudi tveganje poškodb zaradi vlage, saj izolacija nad špirovci preprečuje vdor vlage v strešni prostor, kar zmanjšuje možnost nastanka plesni in vlage.

Pri vgradnji izolacije strehe nad špirovci je pomembno upoštevati nekaj ključnih vidikov. Izbrati je treba pravi izolacijski material, ki ustreza zahtevani toplotni učinkovitosti, razpoložljivemu prostoru in proračunu. Prav tako je potrebno zagotoviti ustrezno prezračevanje, da se prepreči kopičenje vlage v strešnem prostoru. Vgraditi je treba tudi parno zaporo, ki preprečuje vdor vlage v strešni prostor. Strokovna montaža je ključnega pomena za zagotovitev učinkovitosti izolacije.

Treba je poudariti, da je ustrezna toplotna izolacija strehe eden izmed najpomembnejših posegov pri prenovi. Nepravilno izolirana streha lahko povzroči velike izgube energije pri ogrevanju v zimskih mesecih in pregrevanje prostorov na podstrešju poleti. Izolacija strehe nad špirovci je v primerjavi s izolacijo med špirovci bolj učinkovita metoda, še posebej pri starejših objektih. Ta metoda prinaša številne prednosti, vključno z izboljšano energetsko učinkovitostjo, zmanjšanim tveganjem poškodb zaradi vlage in ohranjanjem prvotnega videza strehe.

Radi bi vam poslali pismo!

Kajžin novičnik: praktični nasveti, zanimive nepremičnine, dobre prakse.