Kajžin bralni seznam: 1. del
torek, 28. december 2021
V času dolgih zimskih uric v branje predlagamo izbor strokovnih, poljudnih in leposlovnih knjig s področij prenove, okoljevarstva in življenja z naravo.

Živa Deu: Prenova stanovanjskih stavb
Založba Kmečki glas, 2019
Obvezno banje za vsakogar, ki si želi v letu 2022 začeti s prenovo stare hiše. Živa Deu, arhitektka in dolgoletna profesorica na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani, na pregleden in dostopen način predstavi različne stavbne elemente ter njihove najpogostejše poškodbe in predlaga načine za sanacijo.

Tomaž Grušovnik: Odtenki zelene. Humanistične perspektive okoljske problematike.
ZRS Koper, 2011
Kljub temu, da smo v svojem odnosu do narave načeloma dobronamerni, je smiselno o njem bolj poglobljeno razmisliti, saj nas morda preseneti implicitna vzvišenost nad naravo, ki je pri sebi nismo pričakovali. Filozof Grušovnik v tej knjigi popisuje razmisleke o odnosu med človekom in naravnim okoljem od Davida Huma dalje ter razvije svoj lasten pristop k mišljenju o okoljski problematiki.

The Rural
Uredili: Myvillages
MIT Press, 2019
Zbornik besedil o konceptu ruralnega v današnjem svetu lahko ponudi odličen vstop v razmišljanje o preseganju dihotomije med podeželskim in urbanim. Zbornik so v nekaj zaporednih jutranjih oddajah prebirali na Radiu Robida, ki ga tudi sicer priporočamo v posluh: tam lahko besedilom iz zbornika The Rural prisluhnete v zvočni obliki.

Nataša Kramberger: Primerljivi hektarji
LUD Literatura, 2017
Pisateljica in kmetica Nataša Kramberger deluje med Berlinom in Jurovskim dolom, kjer vodi kmetijo in društvo Zelena centrala. V romanu Primerljivi hektarji opisuje izkušnjo pripovedovalke, mlade prevzemnice kmetije, ki se iz velemesta preseli nazaj na podeželje in odkriva, kako sta med seboj na videz ločena svetova v resnici prepletena.

Giacomo D´Alisa, Federico Demaria, Giorgos Kallis. Odrast: besednjak za novo dobo
Studia Humanitatis, 2019
Kljub temu, da se zdi odrast ena izmed redkih smiselnih načinov za reševanje več problemov sodobnega sveta hkrati, je koncept v javnosti še vedno le slabo poznan. Knjiga osvetli nekatere najpomembnejše vidike odrasti in bralca opremi z znanjem za vpeljevanje odrastniških načel v lastnem življenju.

Robin Wall Kimmerer: Braiding Sweetgrass
Milkweed Editions, 2014
Robin Wall Kimmerer je ameriška profesorica botanike in pripadnica plemena Potawatomi. V knjigi Braiding Sweetgrass opisuje odnos ameriških staroselcev do rastlin in tradicionalne načine vzpostavljanja odnosa do sveta. »Znanje starih ljudstev in zahodna znanost sta oba močna načina vedenja, ko pa ju prepletemo, si lahko predstavljamo bolj radosten in pravičen odnos do Zemlje,« pravi avtorica.

Bernard Rudolfski: Architecture Without Architects
MoMA, 1964
Revolucionarna razstava arhitekta Bernarda Rudolfskega z naslovom Arhitektura brez arhitektov je v času splošnega prostorskega obrata vernakularni arhitekturi ponudila legitimnost, ki je do tedaj ni uživala. V monografiji, ki je razstavo spremljala, avtor izpostavlja primere iznajdljive in trpežne tradicionalne arhitekture z vsega sveta.
Naslovna slika: Karl Schleicher, Der Bücherwurm, cca 1859