Arhitekturne preobrazbe: serija predstavitev
V sredo, 12.3.2025, bo ob 17. uri v avli Cankarjevega doma potekala serija kratkih predstavitev projektov arhitekturnih preobrazb, predstavljenih na letošnji razstavi Arhitektura inventura. Dogodek je del spremljevalnega programa omenjene razstave.
Iz skednja v hišo, iz samostana v dom starostnikov, iz tovarne v pralnico volne: prilagojena ponovna uporaba je ena izmed najbolj vznemirljivih smeri sodobne arhitekture. Na dogodku bodo v dialog stopili trije študentski projekti in trije izvedeni projekti arhitektov v praksi.
Prenova samostana Srca Jezusovega v dom za starostnike (ARREA)
Nekdanja stavba samostana Srca Jezusovega na Južnem Tirolskem je z občutljivo prenovo arhitektov iz pisarne Arrea postala dom za starostnike. Projekt predstavlja dober primer za prilagojeno ponovno uporabo zgodovinskih objektov večjega merila, ki so izgubili nekdanjo namembnost, v praksi.
Hiša za pet svobodnih duhov (Gašperič)
Prenova skednja v sodoben dom za petčlansko družino ohranja obstoječo leseno konstrukcijo, s premišljenimi posegi pa zadosti današnjim bivalnim standardom. Zunanja podoba objekta je v največji meri ohranjena. nove odprtine so tako umeščene za sloj glavne lesene konstrukcije in s tem ohranjajo arhitekturno logiko objekta.
Prenova gradu Tivoli Ljubljana (ARP studio)
Fazna prenova tivolskega gradu, v katerem deluje MGLC, je najprej v jugozahodni stolpič umestila dvigalo. Prenova pritličja je nekdanjo kuhinjo preuredila v knjigarno in informacijsko točko, v kleti pa se danes nahajajo sanitarije in garderobe. Luščenje arhitekturnih plasti je potekalo v tesnem sodelovanju s konservatorji in med drugim restavriralo in izpostavilo veliko stropno poslikavo v vhodni avli.
Univerzale: tekstilni (pre)obrat — Idejna zasnova prenove industrijske arhitekturne dediščine tovarne Univerzale v Domžalah v tekstilno središče (Maja Julijana Šket, mentor: Mitja Zorc)
Kompleks nekdanje slamnikarske in tekstilne tovarne Univerzale Domžale je danes neprimerno obravnavan in zapuščen. Naloga predstavi boljše prakse: ohranjanje in oživitev industrijske arhitekturne dediščine kompleksa Univerzale; krožni model gradnje z obravnavo obstoječih struktur in ponovno uporabo gradbenih elementov; program tekstilnega središča kot alternativno delovanje tekstilne industrije v razvitem svetu.
Idejna zasnova revitalizacije kamnoloma Solkan (Matic Hlede, mentorja: Jurij Sadar, Ana Kreč)
Revitalizacija kamnoloma temelji na vzpostavitvi kulturnega centra v sklopu projekta EPK GO!2025, s tem pa izkoristi pozornost, ki jo zagotavlja takšen dogodek, in izpostavi primanjkljaj ljudi na področju kulture na omenjenem območju. V obdobju za tem projekt predvideva vzpostavitev gojilnice rastlin in drevesnice, z restrukturiranjem aktivnosti pa ponudi možen pristop k nadaljnji uporabi odrabljenih mineralnih najdišč, ki jih je v Sloveniji z vsakim letom več.
Čistilna tovarna – Idejna zasnova prenove TVI »Bača« v Podbrdu v pralnico volne in predelovalnico sonastalih odpadkov Podbrdo (Petra Zoubek, mentor: Rok Žnidaršič)
Magistrska naloga raziskuje program, ki bi osmislil ožje območje danes degradiranega območja tovarne in Podbrda, hkrati pa bi vzpodbujal revitalizacijo celotne Baške grape ter širše Posočja in Rovtarskega. V opuščene stavbe tovarne naloga zato ponovno umešča tovarno, tokrat pralnico volne, ob kateri se vrši predelava odpadkov, ki nastanejo pri pranju, v koristne izdelke.
Dogodek je zasnovala in bo povezovala Ajda Bračič (Kajža).
Prisrčno vabljeni!